Strona Biura Powiatowego Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Łobzie

Sygnały Dnia 3 lutego 2018 roku, rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim

Marek Mądrzejewski: Naszym gościem, gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki, gościem Polskiego Radia jest Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, były premier. Witamy serdecznie.

Jarosław Kaczyński: Dzień dobry.

Jeszcze tydzień temu, przed obchodami rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, nikt tego nie przewidywał, dziś mówić musimy o – delikatnie rzecz ujmując – wybitnie pogmatwanych stosunkach z Izraelem, a i Stanami Zjednoczonymi. Jak pan ocenia tę sytuację?

Ona z całą pewnością jest sytuacją wymagającą bardzo głębokiej analizy, bo trzeba przede wszystkim rozumieć, co tutaj się stało – nam odmówiono prawa do obrony własnej godności, godności narodu, któremu się w sposób niebywale wręcz skandaliczny przypisuje winy innego narodu, to znaczy narodu niemieckiego. Nastąpiła zamiana ról, i to w sytuacji, kiedy Polacy byli przecież pierwszą ofiarą… Polacy, obywatele polscy, a więc także obywatele narodowości żydowskiej, pierwszą ofiarą najazdu, ale byli pierwszą ofiarą nie dlatego, że musieli być, tylko dlatego, że pierwsi postanowili się przeciwstawić zbrojnie niemieckiemu hitleryzmowi. Byli ofiarą, która poniosła ogromne straty; te straty to wymordowani obywatele narodowości żydowskiej czy pochodzenia żydowskiego, ale to są także co najmniej trzy miliony Polaków, ludzi polskiego pochodzenia, etnicznych Polaków. I mamy tutaj do czynienia z sytuacją, w której jest tak, że… można by tu użyć takiego porównania: bandyci napadli na dom, gdzie są dwie rodziny, jedną wymordowali prawie w całości, a drugą tylko w części i resztę pobili, obrabowali, upokorzyli, a później się okazuje, że to ta druga rodzina, ta nie do końca wymordowana, była winna, a nie bandyci. No, tak to wygląda dzisiaj. To jest sytuacja, z którą naprawdę trudno się pogodzić.

 

Czytaj cały wywiad polskie radio

Continue Reading
Continue Reading
Continue Reading

Wspólnie możemy wpłynąć na losy Europy

– Ustaliliśmy konkretne projekty w ramach pogłębienia relacji polsko-węgierskich. Grupa Wyszehradzka jest kluczową częścią Unii Europejskiej i Europy Środkowej, daje stabilność i mocną proeuropejską postawę. Wierzymy w Europę i wartości europejskie, razem chcemy je budować – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po spotkaniu z Premierem Viktorem Orbanem w Budapeszcie.Podkreślił, że Polska i Węgry stoją na podobnych stanowiskach w kwestii budżetu UE.

– W pełni zgadzamy się w podejściu do uchodźców. Utrzymujemy nasze stanowisko. Suwerenne państwa muszą mieć możliwość decydowania, kogo przyjmują – oznajmił.

Dodał, że w widoczny sposób Polska przyczynia się do złagodzenia napięć migracyjnych.

– Wierzymy, że możemy wspólnie wpłynąć na losy Europy – podsumował Premier Mateusz Morawiecki.

artykuł pochodzi ze strony www.pis.org
Continue Reading

Premier Morawiecki w Szczecinie – relacja

W niedzielę 17 grudnia na uroczystościach w Szczecinie szef polskiego rządu zaznaczył, że winni jesteśmy pamięć bohaterom Grudnia’70, w tym m.in. księżom. – Jak zmarły niedawno ks. Stanisław Szwajkosz, który szedł z pomocą rodzinom wtedy pomordowanych, uczestniczył w tych nocnych pogrzebach. Haniebnych dla władzy komunistycznej – przypomniał.

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, władza wtedy pokazała swoje straszne, zbrodnicze oblicze. – Nie było już potem wątpliwości czym jest ta władza, która się mieniła władzą robotniczą, a tak naprawdę była władzą antynarodową; władzą która prowadziła do zniewolenie i która je podtrzymywała – dodał.

Grudzień 1970

Pomnik Ofiar Grudnia 1970
Anioł Wolności
odsłonięty 28 sierpnia 2005 roku

Wydarzenia grudniowe roku 1970 były następstwem ogłoszonej 12 grudnia zapowiedzi podwyżek cen. Miały miejsce w wielu miastach Polski. W Szczecinie rozpoczęły się 17 grudnia. Przed budynkiem dyrekcji Stoczni zorganizowano wiec, którego uczestnicy pomaszerowali w kierunku centrum miasta – pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR przy placu Żołnierza Polskiego (budynek KW PZPR został podpalony), a następnie pod budynki Komendy Wojewódzkiej MO i Wojewódzkiej Komisji Związków Zawodowych. W kierunku demonstrujących oddano strzały. Starcia z milicją i wojskiem na ulicach Szczecina trwały do późnych godzin wieczornych; zginęło 14 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Kolejne starcia miały miejsce 18 grudnia w okolicach bram Stoczni; dwie osoby zginęły, a kilkanaście raniono. W tym dniu został utworzony Komitet Strajkowy (KS, początkowo 9-osobowy) i rozpoczął się strajk okupacyjny. Przewodniczącymi KS byli Mieczysław Dopierała (19 grudnia) i Edmund Bałuka (od 20 grudnia). Komitet wspierali doradcy spoza Stoczni.

19 grudnia ogłoszono 21 postulatów, które dotyczyły m.in. ustąpienia CRZZ, utworzenia apolitycznych związków zawodowych, obniżenia cen artykułów żywnościowych do poprzedniego poziomu, ukarania odpowiedzialnych za masakrę 17 i 18 grudnia, gwarancji bezpieczeństwa dla uczestników strajku. Po rozmowach, przeprowadzonych 19 i 20 grudnia przez przedstawicieli KS z władzami województwa, doszło do wstępnych uzgodnień, jednak nie wszyscy stoczniowcy zgodzili się zakończyć strajk – był kontynuowany do 22 grudnia, a 22 stycznia 1971 roku ponownie podjęty, jako protest przeciwko niedotrzymaniu obietnic władz.

W drugiej fazie strajków na ich czele stał Edmund Bałuka, a wiceprzewodniczącymi ponad 30-osobowego KS w styczniu byli Zdzisław Andrzejczyk i Adam Ulfik (jednym z członków KS był Marian Jurczyk). Przedstawiono władzom 12 postulatów, dotyczących nie tylko wycofania podwyżek, ale również niezwłocznych demokratycznych wyborów do władz związkowych, rad robotniczych oraz kierownictw organizacji partyjnych i młodzieżowych na szczeblu wydziałów i zakładu, Żądano również przyjazdu do Stoczni I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka i premiera rządu PRL Piotra Jaroszewicza. Edward Gierek przybył 24 stycznia 1971 roku. Następnego dnia, po przeprowadzonych rozmowach, strajk zakończono. –źródło Wikipedia

Continue Reading

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęło światło wolności

W oknie Pałacu Prezydenckiego, podobnie jak w oknach wielu domów, a także urzędów, szkół i innych instytucji, 13 grudnia o godzinie 19.30 zapłonęła świeca – symbol pamięci o Ofiarach stanu wojennego. W Pałacu Prezydenckim świecę, w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zapaliła minister Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Ogólnopolska kampania społeczna Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”, która została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku, wykonały rzesze ludzi na całym świecie. Wówczas, 36 lat temu, na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił św. Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec w swoim Bożonarodzeniowym orędziu wezwał również ówczesny prezydent USA Ronald Reagan.

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się dziś również okolicznościowa iluminacja, przedstawiająca płomień świecy i hasło kampanii IPN – „Zapal Światło Wolności”.

 

artykuł pochodzi ze strony http://www.prezydent.pl/
Continue Reading

Premier Morawiecki w Szczecinie

Szanowni Państwo

W niedzielę 17 grudnia ok godziny 12.00 w Szczecinie pod bramą stoczni ,
spotykamy się z okazji rocznicy tragedii Grudnia 70. Gościć będziemy
Premiera Rządu RP Pana Mateusza Morawieckiego.

Prosimy o liczne przybycie.

z up.Prezesa Leszka Dobrzyńskiego

Witold Witkowski

Continue Reading
Continue Reading

Uroczystości barbórkowe z udziałem Ministrów KPRP i Doradców Prezydenta

Szef Kancelarii Prezydenta Minister Halina Szymańska uczestniczyła w uroczystościach organizowanych przez KGHM Polska Miedź S.A w Lubinie, gdzie odczytała słowa Prezydenta oraz w jego imieniu wręczyła odznaczenia państwowe – 29 Medali za Długoletnią Służbę, nadanych za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

„Z okazji Barbórki, tradycyjnego górniczego święta, składam najlepsze życzenia i wyrazy najwyższego uznania dla wszystkich osób zatrudnionych w polskim przemyśle wydobywczym” – napisał Prezydent w liście skierowanym do uczestników tegorocznych obchodów święta górników.

Podkreślił, że „wydobywanie z Ziemi jej skarbów, mimo udogodnień związanych z postępem technicznym, nadal wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, lecz także trudu, wytrwałości i hartu ducha”. – Nadal może też, niestety, kosztować zdrowie i życie. Składam hołd wszystkim polskim górnikom, którzy zginęli, wykonując swoją pracę dla dobra współrodaków – napisał Andrzej Duda.

artykuł pochodzi ze strony http://www.prezydent.pl/
Continue Reading

Rodakom na Kresach na Boże Narodzenie

Prawo i Sprawiedliwość okreg Szczecin przyłącza sie do akcji Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach. Z polecenia Posła Leszka Dobrzyńskiego proszę Państwa o zangażowanie się w akcje.
W dniach do 8 grudnia 2017 zbieramy dary: żywność o dłuższym terminie przydatności do spożycia, słodycze i przybory szkolne dla dzieci i środki chemiczne

Po raz czwarty akcja jest organizowana przez Fundacje Polskich Wartości. Paczki będą dostarczone na Wileńszczyznę dla min. 500 rodzin i osób samotnych z miejscowości: Rakańce (Polska Szkoła Podstawowa), Soleczniki (Polska Szkoła Specjalna), Turgiele, Ejszyszki, Butrymańce, Wilno (Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki, Szkoła Średnia im. Szymona Konarskiego, Klub Weteranów Armii Krajowej), Koleśniki, Jaszuny, Janczuny, Balańdziszki, Niemenczyn.

Przekazuje link do akcji http://rodakomnakresach.pl/szczecin/

Dary należy dostarczać do Biur Poselskich w regionie. Jeżeli chodzi o Szczecin paczki należy dostarczać do:

1.Siedziba Prawa i Sprawiedliwość w Szczecinie ul Mickiewicza 69a w poniedziałki w godz. od 12.00 do 18.00 lub w inne dni za wcześniejszym kontaktem telefonicznym z Januszem Jagielskim 609357364; Witoldem Witkowskim 501085860

2. Biuro Poselskie Leszka Dobrzyńskiego w dniach: PON. godz. 10.00-14.00; WT. godz. 10.00-14.00: ŚR  godz. 12.00-16.00, PIĄ godz. 10.00-14.00

Jeśli chodzi o komitety w regionie paczki prosimy dostarczać do najbliższych Biur Poselskich w Okręgu 41 lub w miejsca wyznaczone przez Pełnomocników. Dni w których Biura Poselskie będą przyjmować paczki decydują Pełnomocnicy powiatowi lub komitetowi.W razie chęci dostarczenia przez Państwa paczek prosimy o kontakt z Pełnomocnikami.
W przypadku pytań prosze o kontakt meilowy maciejussarz@gmail.com
Continue Reading